Haber

Çin, Pamir Dağları’na Ülkenin Üçüncü En Büyük Optik Teleskobunu Kuracak

URUMQI, 26 Şubat (Xinhua) — Çin, Pamir Dağları’na ülkenin üçüncü büyük teleskopu olacak yeni bir optik teleskop kuracak.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Sincan Astronomik Gözlemevi’nden verilen bilgiye göre teleskop, Sincan’ın güneyindeki Aketao ilçesindeki Muztagh Gözlemevi’ne yerleştirilecek.

Gözlemevi 4.520 metre yükseklikte yer almaktadır. Teleskopik görüntünün netliği anlamına gelen en iyi görüntü 0,4 açısal saniyeye ulaşacaktır. Sincan Astronomik Gözlemevi müdürü Wang Na, kış aylarında bölgedeki atmosferin neminin genellikle iki milimetrenin altında olduğunu ve yüksek Kongur Dağı’nın şehirlerden yayılan ışıkları engellediğini söyledi.

Wang, Muztagh’daki mükemmel optik gözlem koşullarının ülkede son derece nadir olduğunu ve dünya çapındaki optik gözlemevleriyle karşılaştırılabilir olduğunu belirtti.

Çin’deki en büyük üçüncü kozmik optik teleskop olan 1,9 metrelik optik teleskopun Haziran 2024’te faaliyete geçmesi planlanıyor.

Wang, Sincan Astronomik Gözlemevi’nin daha büyük astronomik projeleri Muztagh bölgesine çekmeyi umduğunu ve burayı dünya standartlarında bir astronomik gözlem ve araştırma üssü haline getirmeyi umduğunu belirtti.

haber-maltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu