Haber

Macron’un tesellisi Fransa’da gündemde: Kibirli ve rahatsız edici

Katar’da düzenlenen FIFA 2022 Dünya Kupası finalinde Arjantin’e penaltı atışları sonucunda mağlup olarak turnuvayı ikinci sırada tamamlayan Fransa’nın, maçın ardından Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un futbolcuları teselli etmesi ülke gündemine oturdu. .

Macron’un tavırları “uydurma” ve “rahatsız edici” bulunurken, sahaya inerek Fransız futbolculara zorla sarılıyormuş gibi yaptığı görüntü, maçın ardından sosyal medyada en çok konuşulan iddialardan biri oldu. Macron’un maçta 3 gol atan Mbappe’ye hem maç sonrasında sahada hem de ödül töreninde sarılırken, yıldız futbolcunun sarılışa göz teması kurmadığı ve karşılık vermediği kaydedildi.

Fransız basını, Macron’un da soyunma odasında konuşma yaptığını ancak oyuncuların konuşmasından etkilenmediğini ve cılız bir alkışla uğurladığını yazdı.

Macron’un görüntüleri muhalefet partilerinin de eleştirilerine hedef oldu. Ulusal Birlik Milletvekili Sebastien Chenu, Macron için “Mbappe’ye tutkalla yapışmasını görmek biraz rahatsız ediciydi” derken, taviz vermeyen Fransız Milletvekili Manuel Bompard, “Sporu politize etmemeliyiz” sözlerini kullandı.

24 KİŞİLİK 2 FRANSIZ EKİBİ

Fransa Milli Takımı’nda turnuvayı gol kralı olarak tamamlayan Kylian Mbappe başta olmak üzere 13 oyuncu Afrika kökenli. Mbappe, altın ayakkabıları satın alan bir Kamerunlu. 24 kişilik kadroda yer alan ancak sakatlığı nedeniyle maçlarda yer almayan Real Madrid’in golcüsü Karim Benzema da Cezayirli. A Milli Takım’ı Fransa’ya tercih eden ve 2014 yılından bu yana milli formayı giyen Antoine Griezmann’ın annesi Alman, babası Portekizli.

Fransa Milli Takımı’nda 3 İspanyol, 1 İtalyan ve 1 Filipinli futbolcunun yanı sıra 13 Afrikalı oyuncu bulunuyor ve 3 Fransız adalarından geliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu