Haber

Hatay’da hayvanları telef olan adam o anları gözyaşları içinde anlattı

Hatay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremde en çok hasar alan illerden biri oldu.

Yıkımın en fazla olduğu köylerden biri olan Aşağı Oba Köyü’nde çok sayıda ahır depremle yıkıldı.

Bu ahırlardan biri de köy sakinlerinden Ahmet Sarıkaya’nın evinin altındaki ahırdı.

Depremde kendini hızla sokağa attığını ve aile bireylerini kurtarmak için harekete geçtiğini belirten Ahmet Sarıkaya, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı.

“Oğlum yetiş, gelinim içeride”

Ahmet Sarıkaya, yaşananları şöyle anlattı:

Deprem olunca bağırıp herkesi uyandırdım. Eşim, çocuklarım ve torunlarım içerideydi. Torunlarımdan birinin üzerine duvardan bir kesik düştü. Şimdi İstanbul’a gönderdik. Sonra ‘Oğlum yetiş, gelinim içeride’ dedi. Oradan çıkardım. Mal gitsin çocuğum kurtuldu çok şükür. Aşağıda 12-13 hayvan var. Yukarıda 30 hayvan var. İnşallah mal geri gelir ama can geri gelmez. Allah yardımcımız olsun elimizden bir şey gelmiyor. Zar zor kurtulduk. Deprem anında ayakta duramadık. Bir çocuk ‘Kocaman, tombul’ diyerek geldi. Tanrı’nın yapacak bir şeyi yok. İnşallah bundan sonra iyi olur. Hurda işiyle uğraşıyorum. Hurdadan kazandığım parayla bu binayı yaptım. İnşallah tekrar yaparız. Sözün sonundayız.

“Evimiz yıkıldı, 13-14 hayvanımız telef oldu”

Oğuzhan Sarıkaya, depremin ardından enkaz halindeki ahırdan sürekli ses geldiğini, facianın üçüncü gününde enkaz altından bir büyükbaş hayvanı kurtardıklarını söyledi:

Depremin olduğu gece hayvanlarımızın öldüğünü gördük. İlk amacımız insanları kurtarmaktı. İlk başta teyzemi ve çocuğunu çok şükür kurtardık. Evimiz yıkıldı, 13-14 hayvanımız telef oldu. Enkazdan 3 gün ses geldi. Sonunda babam dayanamadı. ‘Bu da hayat’ dedi, çıkaralım dedi. Üç gün sonra bu hayvanı çıkardık. Şu anda engelli, yürüyemiyor ama çok şükür yaşıyor.

Öte yandan hayvancılık ve tarımla uğraşan köy halkı, tarlalarında bir metreyi aşan yarıklar olduğunu ve bu yarıkların köye doğru ilerleyerek yıkıma yol açtığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu